zavři

 


zavři


Komplexní nutriční péče

AKTUALITY

/ NUTRIČNÍ PORADNA UZAVŘENA Z DŮVUDU NÁSTUPU NA MATEŘSKOU DOVOLENOU

Milí pacienti, nutriční poradna je od 20.11. 2012 uzavřena z důvodu nástupu na mateřskou dovolenou. Pokud něco potřebujete dořešit s Ing. Veronikou Januškovou (Šimkovou), volejte na tel. číslo 731 616 966 nebo pište na info@nutrikom.cz

 

Děkujeme za pochopení!

/ NUTRIKOM - FLOW MOTION DAY VE SPORTCENTRU MATY

 

/ Kardiovaskulární onemocnění

 

/ Diabetes mellitus

/ Zahájení provozu webových stránek výživové poradny NUTRIKOM

 

Nacházíte se: Nutrikom

Kardiovaskulární onemocnění


Mezi choroby kardiovaskulárního systému patří ateroskleróza, hypertenze, ischemická choroba srdeční a infarkt myokardu. Tyto choroby jsou nejčastější příčinou úmrtí v České republice, jejich podíl na celkové úmrtnosti činí až 55 %. Tato onemocnění se ve velké míře podílejí na nemocnosti, pracovní neschopnosti a stupňujících se výdajích na zdravotnictví.


Nejčastější příčinou vzniku onemocnění kardiovaskulárního systému je tzv. ateroskleróza. Jedná se o systémové onemocnění, které postihuje různé části cévní soustavy. Ateroskleróza se vyvíjí často bezpříznakově v průběhu mnoha let. Jedná se vlastně o ztluštění a snížení elasticity cévy vlivem ukládání tukových a jiných látek do její stěny. Ateroskleróza nejčastěji postihuje srdeční tepny, tepny dolních končetin, mozku a ledvin. Na rozvoji aterosklerózy se podílejí dietní faktory, jako jsou nevhodné stravovací návyky v podobě vysokého příjmu nasycených mastných kyselin (živočišných tuků), trans mastných kyselin (levné čokolády a sladkosti) a soli, nedostatečný přísun vhodných potravin, jako je ovoce, zelenina, ryby, ořechy a mnohé další. Dále se na rozvoji aterosklerózy negativně podílí kouření, nadváha a obezita, sedavý způsob života, onemocnění cukrovkou, vysoká hladina cholesterolu, triacylglycerolů a stres. Ateroskleróza vede (podle toho, kterou část krevního oběhu postihuje) ke vzniku ischemické choroby srdeční a jejím komplikacím, kterými jsou angina pectoris a infarkt myokardu. Dále může ateroskleróza vést k rozvoji ischemické choroby dolních končetin.


Prevence a léčba kardiovaskulárních onemocnění spočívá v akceptování pravidel racionální výživy a v co nejvyšším možném omezení rizikových faktorů, které k rozvoji těchto onemocnění přispívají. Nejedná se o žádnou zvláštní dietu ani pravidla. Tímto způsobem bychom se měli stravovat a chovat všichni, pokud si chceme udržet své zdraví.

 

Autor: Ing. Veronika Šimková

Zdroje literatury:
1. KAŇKOVÁ, K. Patologická fyziologie pro bakalářské studijní programy. Brno: Masarykova univerzita, 2003, 161 s., ISBN 80-210-3122-3.
2. BÝMA, S. a kol. Prevence kardiovaskulárních onemocnění. Doporučený diagnostický a léčebný postup pro všeobecné praktické lékaře. 2004, ISBN: 80-903573-5-0.
3. SVAČINA, Š. a kol. Klinická dietologie. Praha: Grada, 2008, 384 s., ISBN 978-80-247-2256-6.
 
© 2011 NUTRIKOM DESIGNED BY JAKUB HAVLIŠ